A180
M282 1.3 Turbo · M 282.914
- Moc
- 136 KM
- Moment
- 200 Nm
- Paliwo
- Benzyna
- Skrzynia
- 7G-DCT
Najtańszy w zakupie. Najmniej obciążone turbo i skrzynia.
Porównanie silników
Benzynowy silnik M282 1.3 Turbo kontra silnik diesela OM654 2.0. Podstawowe parametry, najczęstsze usterki i szacowane koszty eksploatacji czy naprawy.
01Profil użytkowania
Założenia i predykcje na temat sposobu użytkowania auta. Na tych danych bazowane są wszystkie oceny, ryzyka i koszty.
Roczny przebieg
9/11tys. km
do obliczeń przyjęto 10 tys. km
Dojazd do pracy
15km
w jedną stronę, ok. 15/20 min
Krótkie trasy
4/5km
sklep, sprawy do załatwienia
Horyzont
5lat
finalny przebieg ok. 120 tys. km
Wstępne konkluzje:
Wysokie ryzyko jazdy na niedogrzanym silniku i mało długich, ciągłych odcinków. Scenariusz, w którym benzynowy M282 sprawdzi się lepiej, a diesel z filtrem DPF - wyraźnie gorzej.
02Wersje
A180 i A200 to fizycznie ta sama konstrukcja (M 282.914). Różnicami są w tym przypadku oprogramowanie i ciśnienie doładowania. A200 d z kolei to zupełnie inna jednostka.
M282 1.3 Turbo · M 282.914
Najtańszy w zakupie. Najmniej obciążone turbo i skrzynia.
M282 1.3 Turbo · M 282.914
Ten sam silnik co w A180. Najlepszy balans do codziennej jazdy.
OM654 2.0 diesel · OM 654.920
Oszczędny i elastyczny w trasie, ale nie lubi krótkich odcinków. Drogi rozrząd.
03Dane techniczne
Surowe dane dla wersji z automatyczną skrzynią biegów DCT, przed liftingiem.
04Ocena
05Awaryjność
Szacowana szansa wystąpienia usterki w ciągu 5 lat (ok. 50 tys. km) dla auta kupionego z przebiegiem do 70 tys. km i serwisowanego zgodnie z zaleceniami.
Szansa na min. 1 usterkę
56%
Szacowany koszt napraw
1 370 zł
Największe ryzyko: Skrzynia 7G-DCT - szarpanie przy ruszaniu, mechatronika
Szansa na min. 1 usterkę
59%
Szacowany koszt napraw
1 500 zł
Największe ryzyko: Skrzynia 7G-DCT - szarpanie przy ruszaniu, mechatronika
Szansa na min. 1 usterkę
65%
Szacowany koszt napraw
2 850 zł
Największe ryzyko: Filtr DPF - zapychanie przy krótkich trasach
Wycieki płynu chłodzącego - obudowa termostatu / pompa wody
Ubytek płynu, słodkawy zapach po jeździe, komunikat o niskim poziomie płynu.
Kontrola poziomu płynu co miesiąc, przy pierwszych śladach wilgoci wymiana obudowy termostatu.
60–120 tys. km
Wycieki oleju - pokrywa zaworów, uszczelniacze wałów
Zawilgocenie na górze silnika, zapach spalonego oleju.
Oględziny od góry i od spodu przy każdym serwisie.
od 20 tys. km
Nagar na zaworach / zabrudzone wtryskiwacze (wtrysk bezpośredni)
Szarpanie przy przyspieszaniu na ciepłym silniku, nierówna praca na biegu jałowym.
Dobrej jakości paliwo, raz na jakiś czas dłuższa trasa, wymiana oleju co 10 tys. km.
od ok. 60 tys. km
Turbosprężarka - luzy, nieszczelności dolotu, spadek mocy
Gwizd przy przyspieszaniu, spadek mocy, tryb awaryjny.
Krótki odpoczynek silnika po dynamicznej jeździe, regularne wymiany oleju.
od ok. 100 tys. km
Nieszczelny przewód zasilania olejem turbo
Wyciek oleju w okolicy turbo, ryzyko pożaru.
Sprawdź w ASO po numerze VIN, czy została wykonana akcja serwisowa.
dowolny
Łańcuch rozrządu - wydłużenie / napinacz
Grzechotanie przez 1–2 s po zimnym starcie, błędy korelacji wałków (P0016/P0017).
Olej o właściwej normie, wymiany co 10 tys. km.
rzadko przed 120 tys. km
Odłączanie cylindrów / oprogramowanie - drgania, nierówna praca
Wibracje przy stałej prędkości i niskim obciążeniu.
Aktualne oprogramowanie sterownika (ASO).
dowolny
Cewki zapłonowe / świece
Wypadanie zapłonów, kontrolka silnika, szarpanie.
Wymiana świec zgodnie z planem serwisowym.
60–100 tys. km
Filtr DPF - zapychanie przy krótkich trasach
Częste wentylatory i wyższe obroty po zgaszeniu, komunikat o filtrze, spadek mocy.
Co 1–2 tygodnie min. 20–30 min jazdy drogą szybkiego ruchu, nie przerywać regeneracji.
dowolny — zależy od stylu jazdy
Rozcieńczanie oleju paliwem (przerwane regeneracje DPF)
Rosnący poziom oleju na bagnecie / w komputerze, zapach paliwa w oleju.
Wymiana oleju co 10 tys. km lub co rok (olej MB 229.52).
dowolny
Układ SCR / AdBlue - czujniki NOx, pompa, grzałka zbiornika
Komunikat o AdBlue, odliczanie do blokady uruchomienia, kontrolka silnika.
Tankowanie AdBlue z pewnych źródeł, nie dopuszczać do pustego zbiornika.
od ok. 80 tys. km
Zawór / chłodnica EGR - zabrudzenie, nieszczelność
Kontrolka silnika, spadek mocy, ubytek płynu (chłodnica EGR).
Unikanie długiej jazdy na zimnym silniku.
od ok. 80 tys. km
Elektryczna pompa cieczy (wyciek)
Ubytek płynu chłodzącego, komunikat o temperaturze.
Sprawdź w ASO po VIN, czy akcja serwisowa została wykonana.
dowolny
Dźwigienki zaworowe / popychacze - przedwczesne zużycie
Cykanie z głowicy, nierówna praca, wypadanie zapłonów.
Problem dotyczył głównie silników sprzed poprawek z 2018 r. Krótkie interwały olejowe.
80–120 tys. km
Wtryskiwacze common rail
Trudny rozruch, dymienie, nierówna praca.
Paliwo z dobrych stacji, wymiana filtra paliwa wg planu.
od ok. 100 tys. km
Turbosprężarka
Gwizd, spadek mocy, niebieski dym.
Regularne wymiany oleju, studzenie po dynamicznej jeździe.
od ok. 150 tys. km
Łańcuch rozrządu - wydłużenie / prowadnice
Metaliczne dźwięki od strony skrzyni, błędy korelacji wałków.
Olej MB 229.52, wymiany co 10–15 tys. km.
rzadko przed 200 tys. km
Skrzynia 7G-DCT - szarpanie przy ruszaniu, mechatronika
Szarpanie przy manewrach i w korku, opóźnione reakcje, komunikat o skrzyni.
Wymiana oleju w skrzyni co ok. 60 tys. km, adaptacja sprzęgieł, Auto Hold w korkach.
dowolny
Skrzynia 8G-DCT - mechatronika / sterownik
Opóźnione włączanie biegów, komunikat o skrzyni.
Wymiana oleju w skrzyni co ok. 60 tys. km.
dowolny
06Rozrząd
Wszystkie trzy silniki mają łańcuch rozrządu bez sztywnego interwału wymiany. Kluczowa różnica to jego położenie.
Łańcuch, napinacz hydrauliczny
Czy trzeba wyjmować silnik?
Nie — wymiana w aucie
Łańcuch, napęd od strony koła zamachowego
Czy trzeba wyjmować silnik?
Tak — zespół napędowy
Przy tak dużej robociźnie warto od razu wymienić uszczelniacz tylny wału i ocenić stan sprzęgieł DCT.
warsztat niezależny górna granica ASO
07Koszty
Kalkulator oblicza paliwo, serwis okresowy oraz rezerwę na naprawy ważoną prawdopodobieństwem usterek z sekcji wyżej.
08Części
Dostępności w skali 1–5 oraz ceny używanych, kompletnych silników z ofert z demontażu.
min–maks średnia
Ceny orientacyjne, bez robocizny. Silnik M282 dzieli wiele części z 1.3 TCe Renault/Nissan/Dacia, co obniża ceny zamienników.
09Werdykt
Ocena 0–10 w każdej kategorii, ważona priorytetami: najpierw najmniejsze ryzyko awarii, potem koszty eksploatacji.
Rekomendacja
W ocenie ważonej A 180 i A 200 remisują. To technicznie ten sam, prostszy i tańszy w naprawach silnik, który dobrze znosi krótkie trasy - różnią się głównie dynamiką. A 200 daje zauważalnie lepszą jazdę przy praktycznie tym samym ryzyku, dlatego jest rekomendacją. A 180 to równie rozsądny wybór, jeśli liczy się cena zakupu. A 200 d ma sens przy 20+ tys. km rocznie w trasie - przy 10 tys. km i krótkich dojazdach jego atuty (spalanie, moment) nie rekompensują ryzyka DPF/AdBlue i drogiego rozrządu.
Najniższe ryzyko i koszty. Wybierz, jeśli dynamika jest drugorzędna.
Najlepszy balans ryzyka, kosztów i przyjemności z jazdy.
Tylko jeśli zmieni się profil na dłuższe trasy.